Старший юрист Денис Бортник та радник Тарас Копій під керівництвом партнера «ТіСіЕм Груп Україна» Артура Третьякова успішно реструктурували заборгованість компанії SCAT Airlines – одного з найбільших казахських авіаперевізників у країни ближнього й далекого зарубіжжя.
До українського офісу «ТіСіЕм Груп Інтернешнл» звернувся всесвітньо відомий постачальник логістичних послуг MNX Global Logistics. Згідно з документами та коментарями постраждалої сторони, казахська авіакомпанія не розрахувалася за поставку елемента конструкції повітряного судна. Зверненню до спеціалістів «ТіСіЕм Груп Україна» передували багатомісячні переговори, які виявилися неефективними. Керівництво обох компаній, ділові відносини яких були повністю зіпсовані, не погоджувалося на компроміси.
На перший погляд, проблема могла б розв'язатися шляхом підготовки позову та початку багаторічного судового процесу щодо стягнення заборгованості. Проте після успішних комунікацій з керівництвом обох сторін конфлікту юристи з'ясували, що існувало чимало перешкод та взаємних претензій, які зумовили затримку оплати.
По-перше, проаналізувавши отримані торгові документи, юристи «ТіСіЕм Груп Україна» довідалися, що укладений між сторонами торговий договір давно втратив чинність. Не зважаючи на те, що проект додаткової угоди щодо продовження терміну дії контракту вже був підготовлений, директор SCAT Airlines постійно затримував підписання через зауваження до його змісту. Новий документ, що враховував усі заперечення, був складений командою та ухвалений обома сторонами протягом кількох днів. Після цього ймовірність будь-яких технічних проблем оплати було повністю усунено.
Компанія MNX Global Logistics на правах значущого та недоторканого партнера вирішила порушити умови контракту й арештувати товар, вимагаючи повної та негайної передоплати. Крім того, фінансисти нарахували додатковий штраф за зберігання на складі контейнера з елементом конструкції повітряного судна, що значно збільшило рахунок для сплати покупцем.

«ЛІТАТИ НЕ МОЖНА ПОРУШУВАТИ»

Застосувавши ретельно розроблену стратегію переговорів, юристам «ТіСіЕм Груп Україна» вдалося вмовити засновників авіакомпанії сплатити борг шляхом залучення додаткових активів із резервних фінансових фондів. Для казахської сторони було вкрай важливо продовжити співпрацю з перевізником, адже він мав доступ до найбільших виробників авіатехнічних конструкцій. Саме тому спеціалісти переконали топ-менеджмент боржника в необхідності сплатити клієнту одразу всю суму.
Так само під час переговорів із кредитором юристи переконали топ-менеджмент у винятковому бажанні боржника продовжити взаємовигідну співпрацю. Крім того, перевізника ознайомили з аналітикою та прогнозами щодо розвитку авіакомпанії в його регіоні та перспективою відповідного збільшення замовлень елементів конструкції повітряних суден у короткостроковій перспективі.
По-друге, не зважаючи на умову післяплати, перевізник категорично відмовлявся відвантажувати товар через велику кількість затримок оплати попередньо поставленої продукції. На захист своїх дій боржник стверджував, що заздалегідь попередив контрагента про фінансові труднощі та можливу несвоєчасну оплату продукції. Виявилося, що формально кредитор не заперечував цього.
«Перемовини між компаніями не завжди зводяться до «сухого» трактування норм договорів. Успішність відновлення співпраці визначає вміння досягати найвигідніших умов для обох сторін, правильно проаналізувавши ситуацію та спрогнозувавши наслідки на два кроки вперед»,

– підсумовує Денис Бортник.
Після додаткових консультацій та нарад власники кредитора погодилися з аргументами перемовників і виявили бажання продовжити співпрацю з SCAT Airlines. Це дало можливість розробити план реструктуризації боргу. За його умовами, боржник брав на себе зобов'язання провести розрахунок протягом тижня.
В результаті, постачальник за короткий термін відвантажив арештований товар на базу авіакомпанії в місті Шикмент (Казахстан). Окрім того, завдяки результатам ефективних переговорів та відновленню ділових відносин між сторонами, кредитор погодився підвищити кредитний термін. Це допомогло уникнути подібних конфліктних ситуацій у майбутньому.
Важливо зазначити, що запорукою успіху перемовин у цьому кейсі стало дотримання принципу взаємної згоди між партнерами. Попри взаємне порушення сторонами умов контракту, було знайдено компроміс, який дозволив постачальнику отримати свої кошти, а покупцю – замовлену продукцію, а також відновити співпрацю з бізнес-партнером, здавалося б, втраченим назавжди.
Made on
Tilda