Як повернути гроші, якщо рахунки компанії-боржника арештовані?

24.12.2021 0 Comments

Старший юрист Максим Кононенко, радник Роман Семенець та комерційний директор ТіСіЕм Груп Україна Дмитро Говорун успішно реалізували надскладний проект із досудового стягнення заборгованості з іноземної компанії. Разом з німецьким офісом ТіСіЕм Груп Інтернешнл було представлено інтереси провідного європейського дистриб’ютора рибних продуктів.

Казахська компанія ТОО «Улкен Балик», найбільший експортер риби у республіці, не виконала свої договірні зобов’язання перед німецьким клієнтом. Класичний приклад: імпортер зробив передоплату, але товар так і не отримав, а боржник припинив усю комунікацію з ним. Роботу над проектом було розпочато з ґрунтовного інформаційного пошуку всіх даних щодо компанії-боржника. Таким чином вдалося підтвердити активність підприємства й відсутність судових проваджень проти нього, а також, що найважливіше, знайти актуальні контакти керівництва. На підставі отриманих відомостей було підготовлено і відправлено клієнтові інформаційний звіт стосовно боржника, його бенефіціарів та афілійованих осіб.

Наступним кроком було проведення переговорів з директором казахського експортера. Після ефективного діалогу були досягнуті попередні домовленості щодо реструктуризації, а протягом тижня боржник сформував і надав попередній графік погашення заборгованості. Проте запропонований варіант клієнта не влаштував, тож юристи повторно звернулися до керівника казахської компанії для обговорення питання про збільшення сум щомісячних оплат і, відповідно, погашення заборгованості за коротший строк. Застосування виняткової юридичної позиції у переговорах допомогло переконати боржника прийняти умови реструктуризації, які влаштовували саме клієнта. Після цього оплати почали здійснюватися згідно з затвердженим планом.

Але попри всі домовленості, з’явилася інша перешкода – боржник не зміг виконати свої кредитні зобов’язання перед локальним банком через девальвацію місцевої валюти в Казахстані. Більше того, його рахунки були арештовані, а фінансовою установою було призначено тимчасову адміністрацію, яка стала займатися оперативним управлінням діяльності казахського експортера. Відповідно, її основною метою було першочергове задоволення вимог банку, а інші кредитори адміністрацію не цікавили взагалі.

Оскільки перспектива міжнародного судового провадження, по-перше, не була ефективним аргументом у перемовинах із боржником, а по-друге, не гарантувала реального результату для клієнта найближчим часом, необхідно було знайти нестандартне рішення для забезпечення прав німецької компанії. Юристи запропонували провести зустріч між клієнтом та засновниками ТОО «Улкен Балик». Невдовзі було отримано згоду представників обох сторін на проведення особистих переговорів між ними із залученням посередника. На зустріч були запрошені топ-менеджмент та юристи кредитора й боржника.

Завдяки правильному застосуванню стратегії ведення переговорів, яка була розроблена заздалегідь, юристам вдалося переконати відповідальних осіб погасити залишок боргу шляхом залучення їх альтернативних активів. Оскільки боржник був украй зацікавлений у європейському ринку збуту своєї продукції, юристи окреслили й запевнили топ-менеджмент і власників казахської компанії, що подальша робота з ним буде можлива лише у разі повної сплати боргу перед клієнтом. А натомість власники компанії-кредитора запропонували вигідніші умови майбутньої співпраці.

Більше того, під час перемовин вдалося з’ясувати, що засновники боржника хотіли реалізувати інший проект за участю вже китайської сторони. Для цього їм необхідно було отримати дозволи від кількох державних органів КНР, і вони розуміли, що своїми силами зможуть зробити це ще нескоро. Тож боржник просив посприяти у прискоренні отримання необхідних дозволів, і юристи згодилися допомогти, але поставили виняткову умову – закриття залишку боргу однією транзакцією. Після тривалих переговорів згоди було досягнуто й усі домовленості погоджено з німецьким клієнтом.

Шляхом залучення до проекту фахівців китайського офісу ТіСіЕм Груп Інтернешнл вдалося допомогти боржнику швидко оформити всю необхідну документацію й укласти відповідну угоду. Це дозволило йому залучити додаткове фінансування й сплатити залишок боргу одним платежем замість передбачуваних п’яти часткових транзакцій.

Зрештою суперечку між німецькою та казахською компаніями було повністю вичерпано, а власники компанії-боржника наразі здійснюють ЗЕД як у ЄС, так і в КНР.

 

Слід зазначити, що багато компаній у схожих ситуаціях вдаються до судочинства і врешті-решт отримують формальні судові рішення у своїх країнах (у нашому випадку була встановлена виключна юрисдикція німецьких судів за контрактом). Далі отримані рішення необхідно визнавати й виконувати за місцем знаходження боржників (у нашому випадку в Казахстані), залучаючи локальних юристів. У результаті кредитори, зазнавши додаткових витрат, отримують від виконавчих служб лише офіційні документи, що декларують відсутність коштів, за рахунок яких боржники могли б виконати свої зобов’язання.

 

«На противагу вищесказаному, завданням юристів ТіСіЕм Груп Інтернешнл завжди є реальний захист інтересів кредиторів, який виражається саме в зарахуванні грошей на їх банківські рахунки замість отримання формальних папірців. Команда ТіСіЕм Груп Україна пишається своїми клієнтами і тим, що робить для них на міжнародному юридичному ринку»

 

– підсумовує Дмитро Говорун