Як юристи відмовили клієнта від лондонського міжнародного третейського суду (LCIA)?!

24.12.2021 0 Comments

Міжнародний комерційний арбітраж – це дієвий інструмент у вирішенні комерційних спорів із нерезидентами. Та чи завжди він доцільний?!

Радник юридичної компанії ТіСіЕм Груп Україна Роман Семенець та молодший юрист Денис Грищенко під керівництвом партнера Дениса Копія, залучившись підтримкою TCM Group Vietnam, виступили посередниками у складних переговорах і допомогли групі логістичних компаній повернути втрачені кошти.

Нещодавно до українського офісу TCM Group International звернулася компанія, що займається морськими перевезеннями, з метою стягнення зі свого контрагента заборгованості, яка виникла через невиконання останнім умов договору.

Ситуація досить цікава: в’єтнамська компанія замовила перевезення партії вугілля з Південно-Африканської Республіки до Індії. Коли корабель клієнта з Одеси дістався берегів Преторії, в’єтнамський замовник повідомив про скасування перевезення вантажу внаслідок зміни умов поставки фінальним покупцем.

Зрозуміло, що відправка корабля з України до південних берегів Африки по вантаж не може бути безкоштовною. Невиконання умов договору коштувало кредитору дорого. Тому, підрахувавши свої збитки, він звернувся до боржника з претензією та вимогою компенсації, сума якої становила 150 тис. доларів.

Спочатку в’єтнамський замовник погодив із кредитором план виплат. Навіть більше, сторони підписали додаткову угоду, згідно з якою дебітор зобов’язався компенсувати ці витрати впродовж 6-ти місяців. Важливим є те, що в угоді передбачено нарахування штрафних санкцій у разі порушення строків виплат.

За півроку корабель, звісно, повернувся в український порт. Проте, попри численні звернення кредитора, боржник жодної оплати для погашення заборгованості так і не здійснив. На момент, коли український портовий оператор звернувся до TCM Group Ukraine, її керівництво було готове розпочати арбітражний процес у Лондоні. Однак юристи переконали клієнта спробувати владнати проблему за допомогою посередництва у переговорах – човникової дипломатії – ефективного механізму стягнення заборгованості з реальною можливістю зекономити гроші й час.

Оскільки компанія боржника знаходилась у В’єтнамі, до переговорів було залучено локальних колег. Юристи двох офісів TCM Group International розробили відповідну стратегію та план дій. Після завершення першого раунду переговорного процесу дебітор визнав борг, зобов’язався розрахуватися протягом місяця, але знову не здійснив жодної оплати, навіть після завершення вказаного терміну. Впевнений у своїй безкарності, він продовжував ухилятися від сплати заборгованості.

Зважаючи на нові обставини, в’єтнамські юристи змінили тактику. Вони провели не одну зустріч із топ-менеджерами компанії-боржника та неодноразово попередили про можливі негативні наслідки для їхньої компанії, адже законодавство В’єтнаму досить жорстко регулює питання боргових зобов’язань. Окрім того, юристи підготували новий графік погашення заборгованості, включивши до нього додаткові штрафні санкції. Згідно з умовами, дебітор повинен був сплатити основну суму боргу та 8% штрафу протягом 4-х місяців. В’єтнамські юристи контролювали дотримання положень нової угоди, і згодом кошти були перераховані на рахунок логістичної компанії.

 

«Чи існував інший варіант врегулювання цього спору? Так! Можна було звернутися до Лондонського міжнародного третейського суду. Тоді ж, зрозуміло, до основних витрат потрібно було б додати ще й арбітражний збір та оплатити роботу юристів погодинно. А ця послуга не дешева. Після отримання арбітражного рішення необхідно було б легалізувати його у В’єтнамі та передати на примусове виконання. З огляду на регіональні правові особливості, самотужки, без локальних юристів, клієнту це зробити не вдалося б – і знову додаткові витрати. Так процес міг тривати понад рік. А тим часом боржник мав би змогу вивести активи з рахунків своєї компанії або навіть ліквідувати її»

 

– зазначає Роман Семенець

 

«Ця історія вкотре доводить, що успішно проведені переговори за посередництва юристів-міжнародників можуть повністю замінити судову тяганину, мінімізувати фінансові витрати та допомогти врегулювати комерційний спір якнайшвидше. Не варто також забувати про такі превентивні заходи, як кредитні звіти. Оскільки достатньо велика кількість торгових компаній працюють саме як «проміжні», аби зменшити податкове навантаження, а також іноді для відмивання коштів чи навіть шахрайства з боку засновників. Кредитний звіт майже завжди допомагає нашим клієнтам реально оцінити ризики роботи з тим чи іншим контрагентом»

 

– додає Денис Грищенко